Principy ÁJURVÉDY v denním životě
Srí Lanka země ájurvédy
Vánoce za námi… uff. Přeci to k tomu patří – svařáček, vánoční cukroví a různé další laskominy. Po novém roce zjišťuju, že moje tělo s tím zase tak spokojené není :).
Procházela jsem fotky ze Srí Lanky a trošku jsem zavzpomínala na náš ájurvédský pobyt. Stravu, masáže, doporučení… od kterých jsem se zase trošku v tom spěchu odklonila. Dodržovat vše přímo “u zdroje” je jednodušší, ovšem ájurvéda, má principy, které se dají dodržovat i v našich zeměpisných šířkách.
Co je ájurvéda?
Ájurvéda (věda o životě) je více než 5000 let stará východní medicína. Jedná se o nejstarší holistický lékařský systém o zásadách zdravého způsobu života. Člověka považuje za komplexně propojený systém těla, ducha a mysli. Hlavní princip je udržení zdraví. Podle ájurvédy za velkou většinou fyzických onemocnění stojí strava a veškeré symptomy těla jsou pouze nesouhlas těla s tím, jak je s ním zacházeno.
Jaká dóša jsi? Cože?
Kdo se již více zajímal o stravu a celkově životní styl podle ájurvédy, tak ví, že se vše určuje na základě toho, jaká dóša jsme. Od toho se odvíjí další naše stravovací návyky. Co je tedy “dóša”?
Ájurvéda rozeznává 3 konstituční typy, se kterými se narodíme tzv. dóši – VÁTA, PITTA A KAPHA, na základě 5-ti elementů přírody: éter, vzduch, oheň, voda a země. Jednotlivé dóši a elementy se v těle kombinují. Při narození jsou dóši v rovnováze. Vlivem našeho životního stylu, stravy a emocí dochází k vychylování této rovnováhy, což způsobuje, že některá z dóš u nás převládá.
Jak se zjišťuje typ dóši podle ájurvédské medicíny?
Ájurvédská medicína se studuje minimálně 5 let, doktor ájurvédy se kromě tělesné konstituce, věnuje studiu bylinek, masážím, procedurám, olejům atd. Naše ájurvédská lékařka, nás při určení typu naší dóši zasvětila do toho, jak celý proces určení odborně probíhá. V procesu určení vaší dóši se lékař zaměří především na:
-
kůži (jestli je suchá, mastná, jak reaguje)
-
vlasy (barva, hustota, kvalita vlasů)
- zažívání (problematické nebo nikoli)
- spánek (nespavost, pravidelnost, probouzení atd.)
- tep (lékaři rozeznávají až 12 druhů tepu, na základě nichž se náš tip určuje)
- prodělané úrazy a nemoci (každý typ mívá svá typická onemocnění)
- rodinnou anamnézu (jaké nemoci jsou dědičné, k čemu máme v rodině sklony)
Doporučený denní režim pro všechny dóši:
- vstávat okolo 6 hodiny
- vypít nalačno horkou vodu
- po té dělat pravidelná cvičení (20-30 min)
-
snídat 2 hodiny po probuzení – kolem 8 hodiny
-
snídaně by měla obsahovat karbohydráty, proteiny, vitamíny a minerály
- snídaně by měla mít okolo 350 kalorií
- oběd je vhodné mít mezi 13-14 hodinou, nejvydatnější jídlo dne
- svačinka kolem 16.hodiny
-
lehčí večeře by měla být nejpozději 2 hodiny před spánkem
- pokud možno jíst sezónně (z lokálních zdrojů, podle ročního období)
- jíst plně koncentrovaně
- vybírat jídlo podle své konstituce
- jíst v pěkném prostředí
- pravidelně
- v přiměřeném množství
- pokud možno jídlo znovu neohřívat
Je to určitě jednodušší dodržovat, když je člověk na dovolené a všude je „rice and curry“, čerstvé ovoce a šťávy :). Ale myslím, že za takový lehký detox po Vánocích vám tělo určitě poděkuje :).
MŠ