Srí Lanka za 18 dní

Stejně jako mnoho ostatních věcí i náš trip na Srí Lanku byl tak trošku naopak :). Nejenže jsme vyrazily v květnu – kdy je prostě vždy období dešťů, ale i v momentě – kdy jsme potkaly jiné backpackers – obvykle cestovali opačným směrem 🙂.  Nicméně na zážitcích nám to neubralo – spíše naopak.  Podruhé bychom možná trasu volily zase nějak jinak,  ale vzhledem k počasí  jsme myslím z našeho cestování vytěžily maximum. Rozhodně maximum zážitků :). A o tom by to mělo být především, ne? 

Srí Lanka

Něco málo z historie :). V roce 1505 k ostrovu poprvé dopluli Portugalci, v 17. století je na ostrově vystřídali Nizozemcii. Celý ostrov však plně ovládli teprve Britové na přelomu 18. a 19. století. Což je vidět na každém kroku. Hlavně v okolí čajových plantáží a v okolí středu, kde jsou zcela typická „britská města“ školní systém atd. Srí Lanka je nyní demokratickou socialistickou republikou v rámci Commonwealthu. Po získání nezávislosti v roce 1948 se do popředí dostává „tamilská otázka“, resp. rozpory mezi většinovými Sinhálci a menšinovými Tamili, kteří byli zbaveni cejlonského občanství a měli být vystěhováni do Indie. Tamilové jsou původní obyvatelé jižní Indie a byli většinově využívání Brity především na těžkou práci na čajových plantážích, kterou Sinhálci odmítli vykonávat. Dodnes tuto práci vykonávají především tamilské ženy. Vztah mezi těmito kulturami je stále napjatý, ikdyž válka skončila již v roce 2009. V severní části ostrova je taktéž početná menšina muslimů.

 

 

Travel plan na 18 dní

1 -2 dny Negombo – Colombo

Přílet do Negomba  – přesun a odpočinek v Colombu. Hlavní město Srí Lanky je často jen takovou přestupnou stanicí, ani u nás to nebylo jinak. Každopádně jsme nabraly síly po letu, vyměnily jsme peníze a vyrážíme vlakem do středu do tzv. kulturního trojúhelníku Srí Lanky.

3. den Kandy  

Kandy je druhé největší město na Srí Lance a je považováno za kulturní střed.  Většina turistů tu zůstává více dní, naše zastávka byla dost rychlovka. Procházku okolo jezera a chrám, kde je udájně uložen Buddhův zub jsme ale stihly. Podrobněji v článku.

             ČÍST: Kulturní trojúhelník

 

 

4. den Dambulla

Dambulla je samo o sobě nevýrazné malé městečko, kterým jsme pouze projížděly na cestě do Sigirie. Ovšem jeskynní chrámy, které patří na seznam UNESCO jsme zařadily do seznamu “must see” na Srí Lance. Místo které má atmosféru a svou propracovaností bere dech. Více -)

           ČÍST: Kulturní trojúhelník

             

 

5. den Sigiriya

Sigiriya neboli „Lví skála“ je opředena mnoha mýty. Podle jednoho z nich je spojena s otco i bratro vraždou krále Kassapy, který si zde postavil své sídlo, po té co uniknul. Nicméně 200 m2 obrovský skalní útvar, který je na seznamu UNESCO je monstrózní.  Je potřeba vystoupat více než 1200 schodů, poprat se s davy turistů a mít se na pozoru před všudypřítomnými opicemi. Více -)

            ČÍST: Kulturní trojúhelník