JAK CVIČIT DOMA?

Jóga vědomí (český překlad pro kundaliní jógu) je technologie, je to systém, který má svá pravidla. Proto vás hned v úvodu prosíme o jejich respektování. Samozřejmě si můžete věci dělat po svém, ale pak možná nedosáhnete požadovaných výsledků a je to, jako kdybyste chtěli hrát např. hokej bez hokejky. Hezky si zabruslíte, něco vyzkoušíte, ale góly dávat nebudete.

Máte-li možnost navštívit nějakou lekci jógy vědomí, určitě to udělejte. Zažijete skupinovou energii, ujistíte se v postupu a získáte další motivaci pro domácí cvičení.

Jak začít s jógou vědomí?

Projděte si své denní povinnosti a uvědomte si, kolik času můžete nejlépe denně věnovat sami sobě. Začněte pomalu s kratším časovým úsekem, tak máte velikou šanci svůj cíl splnit. Časem až získáte praxi a zkušenosti, budete připraveni čas prodlužovat a postupně si přidávat.
Najdete-li ve svém denním rozvrhu 5 nebo 10 minut času, je to úžasné. Vyberte si dechové cvičení nebo meditaci
a několik dní u nich vydržte. Pozorujte, co se děje a tento čas věnovaný sobě si užívejte. Některý den v týdnu můžete mít ve svém programu volněji, tak přidejte celou sestavu a opět pozorujte, jak se cítíte, jaký je rozdíl.
Jóga vědomí nás vrací k sobě, učí nás cítit vlastní energii, pozorovat mysl, rozšiřuje naše vědomí. Pomůže na cestě ke splněným přáním. Díky kombinaci cvičení, meditacím a mantrám je její účinek velmi rychlý.

 

Prostor ke cvičení

Vyčleňte si prostor, kde budete cvičit, relaxovat nebo meditovat. Takový prostor by měl být čistý, klidný, útulný, vyvětraný a s příjemnou teplotou. Jestliže se budete o prostor dělit s partnerem nebo celou rodinou, dohodněte se předem, kdy a kde chcete mít chvíli klid sami na sebe. I tím se učíte vzájemnému respektu.
Cvičení můžete rozdělit do několika denních úseků. Ráno si zacvičit sestavu s hlubokou relaxací a večer před spaním si udělejte čas na meditaci. Cvičení ráno vás krásně nastartuje na celý den, osvěží mysl, protáhne tělo a váš den bude najednou jiný, pěkný, naladěný. S večerní meditací zklidníte po celém dnu mysl, uklidíte ji a vyčistíte. Díky tomu, se vám bude mnohem klidněji a zdravěji spát.

PRAKTICKÉ INSTRUKCE K JÓZE VĚDOMÍ

 • Před cvičením nebo meditací se vždy nalaďte a cvičení ukončete závěrečnou mantrou
 • Není-li uvedeno jinak, dýchejte, vždy nosem – nádech i výdech
 • Časy uvedené u jednotlivých cviků, dechových cvičení a meditací jsou maximální. Nikdy je nepřekračujte. Časy si můžete zkracovat, avšak neprodlužovat.
 • Není-li uvedeno jinak, zaměřte svoji pozornost během cvičení do bodu 3. oka, do bodu mezi obočím
 • Časy uvedené u meditací jsou také maximální. Začněte však podle svých možností se 3 minutami a postupně čas prodlužujte.
 • Jestliže ze zdravotních důvodů nemůžete sedět na zemi v pozici se zkříženýma nohama, sedněte si na židli nebo stoličku. Vždy mějte obě chodidla plnou plochou na zemi a udržujte páteř rovnou. Ideální, když použijete židli nebo stoličku bez opěrky zad.
 • Při sedu na zemi se zkříženýma nohama věnujte pozornost své bederní páteři, aby nebyla prohnutá ani povolená. Můžete se při cvičení a hlavně meditaci posadit na polštářek, který pomůže v zachování rovné páteře.
 • Cvičte v pohodlném oblečení, nejlépe z přírodních materiálů
 • Jste-li citliví na bolest hlavy, cvičte a meditujte s pokrývkou hlavy
 • Cvičte před jídlem nebo nejméně 2 hodiny po jídle
 • Přesně dodržujte posloupnost cviků v sestavách – časy si můžete rovnoměrně zkrátit
 • Sestavu (kriyu) cvičte vždy celou

 

 • Není-li uvedeno jinak, na konci každého cviku se ve výchozí pozici zhluboka nadechněte, zadržte dech na 3–5 vteřin, zpevněte svaly pánevního dna a lehce vtáhněte bříško – kořenový zámek neboli mulband. Buďte v zádrži uvolnění (obličej, krk, ramena), aby energie mohla proudit. Vydechněte a zůstaňte chvilku (cca 15–30 vteřin) v klidu v jednoduché pozici. Během uvolnění jen pozorujte změnu své energie, pozorujte co se během cvičení změnilo, vnímejte své pocity. Nehodnoťte, jen pozorujte.
 • Chcete-li během cvičení nebo meditací poslouchat hudbu, pak používejte jen hudbu z Kundaliní jógy. www.spiritvoyage.com
 • Před sestavou se můžete dle potřeby a zvyku rozcvičit nebo protáhnout
 • Relaxujte v leže na zemi, nohy natažené, špičky uvolněné do stran. Je možné i mírně pokrčit nohy v kolenou, jestliže cítíte tah nebo bolest v bedrech nebo si podložit kolena polštářkem. Ruce položte podél těla, dlaně otočte vzhůru.
 • Během cvičebních sestav je lepší nepít. Napijte se předem nebo po cvičení.

Pro ženy a těhotné

 • V prvních dnech menstruace a od 3. měsíce těhotenství nedýchejte dechem ohně, neprovádějte obrácené pozice (např. svíčku)
 • V těhotenství nikdy nezadržujte dech po výdechu
 • V těhotenství neležte na břiše a neprovádějte pozice, které jsou na břiše, nepumpujte břichem
 • V těhotenství neležte na zádech, při relaxaci si lehněte na bok
 • Řiďte se vždy svým aktuálním zdravotním stavem a upravte časy i provedení cviků svým aktuálním fyzickým možnostem

 

Jóga vědomí je cvičení, které má přinášet radost, pozvedat naši energii a rozšiřovat vědomí. Cvičte proto vždy tak, aby vám to působilo radost. Netlačte zbytečně na sebe. Začněte s kratšími časy a postupně je prodlužujte až do plných. Řiďte se svojí intuicí, svými fyzickými a psychickými možnostmi. Věřte, že silou si zde nepomůžete. Jóga vědomí je o energii, tu tvoříte cvičením i meditacemi. Pozorujte svoji energii a užívejte si ji. Tím získáte nejvíc a změny budete zažívat každý den.

Mějte ze cvičení radost!

 

                             

                            Článek převzán a více informací o józe vědomí na www.akademievedomi.cz

 

X